db_mysqli.php:fetch_array: 10tr:gonderilen parametre mysqli_result olmasi gerekirken False.
tikirdat:(showthread.php:1133:build_postbit)->(functions_post.php:911:run_hooks)->(class_plugins.php:142:thankyoulike_postbit)->(thankyoulike.php:2190:fetch_array)->

Table 'forums164.tikirdat_g33k_thankyoulike_thankyoulike' doesn't exist

Filinta: Akıl oyunları.. Warning [2] Use of undefined constant userregdate - assumed 'userregdate' (this will throw an Error in a future version of PHP) - Line: 2 - File: inc/functions_post.php(531) : eval()'d code PHP 7.4.3-4ubuntu2.20 (Linux)
(showthread.php:1133:build_postbit)->(functions_post.php:531:eval)->(functions_post.php(531) : eval()'d code:2:error_callback)->(class_error.php:153:error)->

HAFTANIN SÖZÜ

"Dünyanın en yoksuI insanı, paradan başka hiçbir şeyi olmayandır." Arthur Schopenhauer

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Filinta: Akıl oyunları..
f1cbe7e5-6e7d-4148-bea8-abb0b774f42b.jpg
Filinta: Akıl oyunları..

Samed Aslan
Filinta’dan gol haberi var. 4-0 olmuş arkadaşlar. Geçen bölüm resmen dörde bölünmüş bir şekilde bırakmıştık. Öncelikle Mustafa’m sana korkmak hiç mi hiç yakışmıyor. Ha, ama taktik güzeldi onu kabul ediyorum. Böylelikle bir kumpastan daha kolayca kurtuldu. Helal olsun. Mustafa’ya alıştık da, Galip beni gerçekten şaşırttı. Tamam bu Padre iyi bir padre değil ama bu adamlar yine de en seçkin suikast timlerinin üyeleri. Galip gibi bir adamın o şekilde hem mücadele edebilmesi hem görevini tamamlayabilmesi gerçekten muazzamdı. Farah’ı zaten Allah korudu.

Bundan sonra Ali’ye bıçak demeyelim, Bin-Jip Ali diyelim. Bilen bilir çok ilginç bir Kore filmidir. Anlatmak istedikleri çok farklı olsa da orada da bomboş bir odada adam yok oluyordu. Hadi artık alıştık dışarılarda aniden adamların dibinde bitmene de hücrede de mi be karşim? Hafta içinde Süleyman Mert Özdemir instagram hesabından hücrede yaşananların son sahnesini paylaşmıştı. Bence sağlam korku filmi senaryosu olanlar eqlesin. Bu ekip muazzam iş çıkartır. 

675465d0-7ee4-4eac-8303-931b673fd86f.jpgBiz Amerikalılar ortamda büyük varken de yayılarak oturabiliriz.

Miloş-Akbar çatışmasından epey keyif alacağa benziyoruz. Hani Akbar geçen bölüm “seni öldürmeme izin yok” diye mırıldanmasa gerçekten korkabilirdik de ama o tren kalktı. Miloş öyle bir çözümledi ki Akbar’ı, adamın aklı gitti vallahi. Tabii bu sırada Akbar ile ilgili bir sürü şey öğrendik. Amerikan meclisindenmiş ki dizide daha önce Amerika adı geçti mi bilmiyorum. Bizim resmi tarihte Amerika telafuzu Demokrat Parti dönemiyle başlar ama aslında çok daha öncesinde Osmanlı döneminde dahi bu topraklarda çok etkin olduklarını artık biliyoruz. Filinta bu tarafı deşer mi emin değilim ama Akbar yeni adamlardan bahsettiğine göre bir köprü kurulabilir. 

Geçen bölüm kontrolsüz ve egoist bulduğum Akbar, bu bölüm şehzade Murat planıyla beni gerçekten etkiledi. Post-modern bir Cem Sultan olayı yaşatmak istiyor. Zaten zayıflamış Osmanlı’yı parçalama yolunda çarkları daha da hızlandırmak için gerçekten muazzam bir adım. Öyle ki plan Yüce Efendi’yi dahi etkiledi. Zaten o bir adamdan etkilenmişse bize söz söylemek düşmez. Akbar’ı 100 puanla yerine uğurluyoruz. 

7256df96-3bc1-441e-aaae-e9b032c15559.jpgArkdşm çk ktü srkli ksyr 3 gnlük rpr alblir myiz???

Zozan hakikaten demir bir leblebi, yut yutabilirsen. Ona karşı empati yapmamak ve bunun sonucunda içinin yanmaması imkansız. Yine de iyi direniyor. Belki doğru bir tedaviyle kurtarılabilirdi ama Leyla’nın eline düştü. Adama kader bir kere küsmesin bir türlü gülmüyor işte. Farah'ın bugüne kadar Leyla’dan hoşlanmasa da ona düşmanlık besleyecek bir motivesi yoktu. Zozan bu motiveyi sağlamak üzere… Gerçe Filintaevreninde hiçbir şey belli olmaz. Bir bakarsın yarın ayaklanır ama fark etmez. Farah buradan alacağını aldı. 

Masonları, Yüce Meclis’den ayrı gördüklerini zaten önceki bölümlerde dile getirmişlerdi. Bir de konuyu bu ayrım üzerine çekmek nefis oldu. Şehzade Murat operasyonu için onlar kullanılmaya çalışıldı. İki meclis arasında net bir görkem farkı var fakat esas şaşırtıcı olan “müslüman - ortodoks bir devlet” fikriydi. Tarihi temeli var mıdır bilmem ama gerçekten hayli ilginç olabilirdi. Kısa vadede etkili bir planmış gibi görünüyor ama uzun vadede “dağılıcam ben yhaaa” diye bas bas bağıran bir devletten başka bir şey değil.

4c081de5-c379-442c-94ed-fb11358aa0dc.jpgCanım bu ara çok sakatat çekiyor ama Rüştü Paşa'nın sakatatlarını...

Rüştü Paşa sen ne pis bir adammışsın yaa.. Her konuda mı sinsilik olur? Meşrutiyet’e gelince “bize güven sultanım”, Sırp savaşına gelince “ezer geçeriz Sultan’ım…" Abdülhamit Han’ın sorduğu tek soru onu susturmaya yetmeliydi ama arsızlığı ele almış bir kere, bölüm boyunca durmadı. Sultan, “Peki ya sonra?” dediğinde paşaların bir fikrinin olmaması gerçekten çok hazindi. Hiç birinde devlet aklının çeyreği dahi yok. Hayır, kötülük yapacaksın bari dersine çalış da gel. Neyse ki Abdülhamit Han var...

Tamam biz kim iyi, kim kötü biliyoruz ama bir başka açıdan da Rüştü Paşa, Kadı Sadullah, Lütfü Paşa planları falan resmen terörist eylem. Vallahi adamı asarlar. Durum en azından benim tahmin ettiğimden çok daha ciddi. Öyle “biz Padişah’ın en gözde teşkilatıyız" çalımlarını kimse yemez. Bu da berbat bir durum be karşim. Halkın her şeyi çok iyi anlayacağına güveniyorlar ama halk düzenini ve rahatını kimin bozduğuna bakar. “İntikam” sayısal olarak çok ufak kesimlerin işidir. Yani demek istiyorum ki ayaklarını bastıkları zemini ne kadar sağlam kabul ediyorlar bilmem ama o zemin sandıkları kadar sağlam değil. En azından şimdilik bu böyle…

Filinta Mustafa’nın zekasından eminiz. Bence bileğinden de kuvvetli, gözünden de keskin bir zekası var fakat Şehzade Murat konusunda işkillenmesi hiç olmadı yahu. Yürüttüğü akıl oraya çıkmaz. Resmen zorla o yola sokuldu. Ha, bak bundan sonraki aşamada Bekri’yi görevlendirmesi gayet akıllıcaydı. Filinta Mustafa sokaklardan çekildi ama bu sokakları boş bıraktığı anlamına gelmez bi kere tmm mıı!!

Yüce Meclis, en son Şeyh Bender vakasında çok ileri gitmiş ve kendiyle ilgili büyük açıklar vermişti. Aynı hataya bu bölümde Leyla düştü. Sen nasıl zehirli ama dokunulmamış çorbanın takibini yapmazsın? Bu kadar mükemmel oynuyorsan, yaptığın iş de ufacıcık bir hataya bakar. Çünkü başına gelecek kötü şeylere bir sebep gerekir. Yüce Efendi bunu sana öğretmiş olmalı. Ayrıca es kaza Dadı hiç dokunulmadı diye tencereye karıştırsa ne olacaktı? Leyla’nın yaptığı bu hatayı Yüce Efendi duysa bir kez daha ümüğüne çökerdi. Laf aramızda genel olarak nefis bir bölümdü lakin hiçbir şekilde Leyla ve Miloş arasındaki baba kız muhabbetine girilmemesi beni üzdü. O konuyu merak ediyorum. Eminim Leyla da ediyordur.

bce43bfe-1a06-475c-aa98-0381da0c36c9.jpgManchester City'de Agüero oynuyor mu? Ona göre kupona yazacağım.

Farah, Zozan’ın zehirlendiğini ve son yemeği Leyla’da yediğini öğrenir de durur mu? Dayandı Mustafa’nın kapısına! Mustafa doğal olarak emin olamadı. Aslında Leyla’nın ihmaliyle köpek ölmemiş olsa hayatta da inanmazdı ama ikisi birden olunca ve Lütfü Paşa baskınında pusuya da düşünce artık Leyla’yı gösteren üç oku da görmezden gelemezdi. Bu arada Leyla’cım sana hiç dedikodu yapmak, koca doldurmak yakışıyor mu? Aaaah ah nerede o sezon başlarındaki mavi kana sahip asil Leyla, nerede şimdiki Leyla… Karakter muazzam evrim geçiriyor ama bu beni üzüyor.

Mustafalar paşaları ve kadıları indirmeye, Yüceler Meclisi de Şehzade Murat’ı kaçırmaya çalışırken en büyük ve önemli işi şimdilik Padişah çözdü. Abdülhamit Han’ın akıl oyunlarından hep bahsedilirdi lakin canlı görmek ayrı bir sefaymış. Masa başı oyunlarında adeta bir sanatçı olan İngilizler’i kullanma şekli enfesti. Keyiften eridim. Elbette bu savaş olacak, kaçış yok ama yine de bu manevralar çok kıymetli. Üstelik bunu paşalarının yarısından fazlası satılmışken yapmak muazzam bir iş. 

9a1a03b3-aa03-4aae-a90a-c6aa48006c5f.jpgMesainin bitmesini beklerken yurdum çalışanı. (Sol baş)

Paşaların hali gerçekten tam bir felaket. İhanetleri mi daha çok zarar veriyor yetersizlikleri mi belli değil. İçlerinde başından beri davasında en samimi olan Midhat Paşa’ydı ki o da duruma yavaş yavaş uyanmaya başladı. Yine de bir hürriyet sevdalısı olarak Padişah’a en büyük zorluğu o çıkartacaktır. Zira Padişah’ın gerek hal ve tavırlarından, gerek politik hamleler yaparken onları dikkate almamasından son derece rahatsızlar. Yakında bu cenahta bir fırtına kopacaktır. Kopsun da zaten. Bazı kelleler de kopsun. Rus ordusu hazırken, “hazır değil” demeyi ihanet kelimesiyle bile açıklayamazsınız. Bir de üstüne üstlük Mustafa’yı böcek gibi ezmekten bahsediyor. Hadsiz diyeceğim ama diyemiyorum zira Mustafa’yı hiç mi hiç bilmiyor.

Şehzade Murat akıllanmışa benziyor ama Şerzan etkisine ne tepki vereceğini bekleyip göreceğiz. Bekri sayesinde günü ve yeri biliyor olsalar da dört adam rahat rahat odaya kadar girdi. Üstelik zaman akışında bir hile yoksa Mustafa orada bile değil. Göz göre göre adamı kaçırtmayacaklarını düşünüyorum. Sanırım Şehzade’nin tepkisini merak ediyorlar. Sonra müdahale edecekler. Bunu ben düşünüyorsam paranoyak Şehzade her halükarda düşünür. 

8bda166c-2b6a-416c-8365-48c9b250e0f0.jpgCemil sen Yüce Efendi'yi öldür ben sana içerde bakarım.

Yüce Efendi “Akbar gitmezse başına kötü bir şey gelir” dediğinde aynı bölümde bunu gerçekleştirmeye çalışacağını hiç düşünmemiştim. Ali’yi Akbar’ın üstüne salmak çok zekice bir plan. Efendi Cemil de Mustafa’yı Celal’in üstüne salmıştı. Keza Zaharyas gene aynı oyunla gitti. Mustafa ve ahvali bu tuzaklara düşmemeyi ne zaman öğrenecek çok merak ediyorum ama onları da suçlayamıyorum. Zira tuzağa koydukları yem hep çok çekici oluyor. Ali yemi yutar yutmaz soluğu Grand Pera’da aldı. Hani öyle şaşmaz bir plandı ki Ali’nin bir hatası olmazsa Akbar’ın durumu çakmasına ihtimal yoktu. O hata da sanırım tetiği çekerken çıkardığı sesti. Eeee sadece bizimkilerin mi kulakları iyi duyuyor? Adamı ceza yemiş ergen gibi odaya kitlerler öyle işte. Bıçak Ali bu büyük fırsatı kaçırdığı için umarım pişman olmaz. Zira burası Filinta. Hataya yer yok.

58bb2a30-5f98-452d-b302-4f3d6cb531b5.jpgEeeee tatlı ne yaptınız?

Mustafa’nın görmezden gelemeyeceği Leyla’yı gösteren üç oktan bahsetmiştik. Buna rağmen Mustafa bir kez daha denemek istedi ki bence son derece gereksizdi. Bu kadarı da eş torpili olsun diyelim. Leyla’ya verdiği yemi Leyla’nın yutmasını beklemezdim. Evde bu işlerden hiç konuşmak istemeyen Mustafa, ortaya bir bilgi atıyorsa insanın şüphelenmesi gerekir. Leyla gerçekten formsuz. Ardı ardına basit hatalar yapmaya başladı. Nitekim yemi yuttu ve haberi uçurdu. 

Leyla’nın ihanetinden artık emin olan Mustafa’nın vereceği ilk tepkiyi görmek için kaç bölümdür bekliyoruz. Nihayet o an geldi. Tek kelime bile söylemedi. İçeri girdi ve silahını çekip, Leyla’ya doğrulttu. Bundan sonrasında işler iyice çirkinleşecek demektir. Filinta 49. Bölüm, muhteşem bir yeni bölüme gebe kalarak bitti. Gelecek bölüm çok ağlayacakmışız. Şimdiden mendilleri hazırlayın, sulu gözler yakın.
Haftaya görüşürüz...
ranini.tv
82688081_3749748_4241322423441.gif
Ara
Teşekkür verenler:

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping